DOKTORUNUZ DİYOR Kİ

HALI HİJYENİ İLE İLGİLİ TAVSİYELERİMİZ

Antibakteriyel halılar silindikçe hızla yıpranan, yıprandıkça daha çok bakteri üremesine sebebiyet veren, sonra da özelliklerini tamamen kaybettiği için mecburen atacağınız bir defa kullanılmak üzere üretilmiş kimyasal tabanlı, pahalı antibakteriyel –antimikrobiyel ürünlerdir. Piyasada satılan bu halıları almadan önce insan sağlığı üzerine yaptığı etkileri görmek için TC. Sağlık Bakanlığından aldıkları ruhsatlarını mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Leke tutmaz halı? ABD'deki Silent Spring Enstitüsü'nün. Dr. Ruthann Rudel’in başkanlık ettiği araştırmada, Enstitünün Genel Müdürü Julia Brody leke tutmaz halı, mobilya ve kumaşların meme kanserine neden olduğu belirlenen kimyasalları da içerdiğini belirtiyor. Leke tutmaz adı altında satılan halıları almadan önce, insan sağlığına etkinliğini görmek için TC. Sağlık Bakanlığı onayını aramalısınız.

Mite, pire bit gibi çok hücreli canlıları öldüren halılarda kullanılan kimyasallar insanlar için de tehlikeli olabilir. Yapılan araştırmalarda, böcek öldürücülerin evsel ürünlerin bileşimlerine girmesiyle çocuk kanserlerinde yüzde 28, 10 yıl içinde astım vakalarında yüzde 42 artış gözlendiği, hamilelik sürecinde bahçe veya evde zararlı organizma öldürücüleri kullanan ailelerin çocuklarında lösemi görülme riskinin daha yüksek olduğu belirtilmektedir.(TUBİTAK dergisi 2011/kasım)

Miteları en sağlıklı yöntem olarak yıkama ve havalandırma ile yok edebilirsiniz. Su buharı da en sağlıklı çözümlerdendir.

Hasta, mantarlı biri evinize girmişse, mutlaka sizi ve ailenizi hasta yapacak mikroplar, virüsler ve mantarlar bırakır. Halılar, bu mikrop, virüs ve mantarları üretmeye başlar. Bir bakteri, bir haftada 1 trilyona kadar çoğalabiliyor. Bakteri, mikrop, mantar kaynayan halılarda kötü koku da başlar.

Bunlar temas ve solunum yoluyla, size, ailenize bulaşarak enfeksiyon hastalıklarına, mantara sebebiyet verirler. Üstelik pis koku yayarlar. Halıları temizlemek ve patojenleri öldürmek için muhtelif deterjanlar kullanılmaktadır. Deterjan suda köpürtülerek temizlik yapılmakta, durulama yapılmamakta, bütün kimyasallar halının üzerinde kalmaktadır.

Bilhassa halılar bütün bu kimyasalları tutar, Halı ve döşemelik kumaşların temizliği için hazırlanmış şampuanların birçoğunun aktif maddesi, genellikle leke çıkarıcı olarak kullanılan bir çözücü olan perkloretilen'dir. Bu madde kanserojen olarak bilinir ve hemen görülebilen etkileri sersemleme, baş dönmesi, uyku hali, mide bulantısı, titreme, iştah ve oryantasyon kaybı olabilir. Uzun dönemli maruz kalma sonucu karaciğer ya da merkezi sinir sistemi zarar görebilir. Halı şampuanlarında, yine insanlar için kanserojen etkilerinden şüphelenilen naftalin, etanol, amonyak ve deterjanlar bulunabilir. Birçok sağlık kuruluşu ev yapımı sağlıklı temizlik maddeleri üretimini teşvik etmek için çalışmalar yapıyor. Bu kuruluşlar web sitelerinde ve hazırladıkları broşürlerde karbonat, boraks, bitkisel sabun, sirke ve çamaşır sodası gibi maddelerin kullanılarak doğa dostu deterjan, bulaşık sabunu ve günlük hayatta kullanılan diğer temizlik maddelerinin nasıl güvenli bir şekilde yapılacağını anlatıyor.

HİJYEN İÇİN KULLANILAN İNSANA VE ÇEVREYE ZARARLI KiMYASALLARDAN KAÇININIZ.

Bir zamanlar, sigaranın sağlığa zararı olmadığı hakkında Amerika Birleşik Devletlerinden bilimsel raporlar yayınlanmıştı.

Amerikan sigarasını bütün dünyaya satmak için bütün Hollywood filmlerinde sigara reklamı yapıldı. Sigara medeniyet, moda aracı haline getirildi. Neticede, milyonlarca insan akciğer ve diğer kanserlerden çok acılı bir şekilde öldü ve ölmeye devam ediyor. Aileler yıkılıyor.

Türkiye de ve dünyada kanser çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Türkiye de her yıl 300.000 kişinin kansere yakalandığını, 100.000 kişinin öldüğü, kimyasalların, kısırlıklara, zehirlenmelere, kalıcı hasarlara, sakat, özürlü doğumlara da sebebiyet verdiği bilinmektedir. (TUBİTAK dergisi 2011/kasım) Deterjanlar alerjiktir ve birçoğu ufak dozlarda alındığı takdirde bile kronik olarak kanserojendir.

Avrupa Birliği’nin 98/8/EC sayılı direktifi doğrultusunda Avrupa Birliği Kimyasallar Bürosu tarafından aralarında çinko, titanyum türevlerinin de bulunduğu 602 madde insan ve çevre sağlığını korumak amacıyla piyasadan çekilmiştir.

Bu yasaklama, TC Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri genel Müdürlüğü tarafından insan ve çevre sağlığını korumak amacıyla 27.5.2009/15759 sayılı tebliğ ile yayınlanmıştır. Yasaklanan aktif madde listesinde çok sayıda tanıdık madde görebilirsiniz.

TAVSİYELERİMİZ;

Hijyene önem veriyorsanız, hasta olmak istemiyorsanız, evde hayvan besliyorsanız, alerjik yapıdaysanız, bilhassa, bebeğiniz, küçük çocuğunuz, hamile eşiniz varsa, trilyonlarca bakteri, mantar, virüs barındıran halıların üzerinde çıplak ayakla yürümekten, çocuğunuzun emeklemesinden, yatmasından, ibadet ederken yüzünüzü, elinizi, ayağınızı, insanların, hayvanların bastığı-oturduğu halıya dokundurmaktan çekiniyorsanız, ter, ayak, rutubet, sigara kokusunu sevmiyorsanız, elinize, yüzünüze kansorejen kimyasalların değmesini, sonrada yiyeceklere bulaşarak içinize, kimyasal buharlarının akciğerlerinize girmesini istemiyorsanız, Halılarınızı arap sabunu ile yıkayın, Halılarınızı Btm NanoClearAG ile 3 ayda bir spreyleyerek, 3 ay süreyle bakteri, mikrop, mantar barınmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde koruma altına alınan halınız, havada uçuşan bakterileri kendisine çekerek yok eder. İstenmeyen ter, ayak ve sigara kokusunu engeller. Ailenizin bütçesi de rahatlar.

Btm NanoClearAG hiçbir kimyasal içermez. Yerel yönetmelikler ve 67/548/EEC uyarınca tehlikeli olarak sınıflandırılmamıştır TC Sağlık Bakanlığı Biosidal Ruhsatında, spesifik bir antidotu ve RİSK İBARESİ yoktur

 

Uzman Doktor SEMİH GÖKART
semih@nanoclearag.com