DOKTORUNUZ DİYOR Kİ

HACILARIMIZ İÇİN ÖLÜMCÜL TEHLİKE…
ÖLÜMCÜL EBOLA VİRÜSÜ HACILARIMIZA BULAŞABİLİR VE TÜRKİYE DE SALGINA DÖNÜŞEBİLİR

Ebola Virüsü Afrika'da yüzlerce insanın ölümüne sebep olmaktadır. Virüs bulaşıcı olduğu ve tedavisi bulunamadığı için cesetlerin yanına bile yaklaşılamamaktadır.

EBOLA NEDİR ?

Ebola virüsü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4.Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir. Tanımlanabilen üç Ebola virüsü vardır. Ebola Sudan, Ebola Reston, Ebola Fildişi Kıyısı. Çok tehlikeli bir virüstür. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Bulaşıcıdır. Kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür ve ÖLDÜRÜCÜDÜR. Halen tedavisi yoktur. Aşısının 6 yıla kadar geliştirilebileceği söylenmektedir.

Vücut sıvılarının ağız yolu, solunum yolu veya ciltteki kesilere bulaşması yoluyla virüs vücuda girebilmektedir. İnsandan insana terle bile geçebilmektedir. Hastalık ayrıca su gibi çevresel materyallerle de bulaşabilmektedir.

Ebola virüsüne bağlı meydana gelen kanamalı ateş hastalığında lökositlerin tükenmesi nedeni ile bağışıklık sisteminde çökme, pıhtılaşma fonksiyonunda bozukluk, kaçış sendromu (kanın serum kısmının damar dışına çıkması) ve şok tablosu gelişmektedir. Virüs vücuda girdikten sonra ortalama 5-10 gün içinde hastalık gelişmektedir. Hastalık tipik olarak ani başlangıçlı yüksek ateş, üşüme, titreme ve bitkinlik şeklinde başlamaktadır. Diğer belirtiler şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı (özellikle gövde ve sırtta), bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısıdır.

Hastalığın ileriki dönemlerinde ciltte döküntüler, tansiyonun düşmesi, vücudun çeşitli yerlerinden kanamalar (burun, ağız bölgesi, makattan, gözden ve diğer bölgelerden) meydana gelmektedir. Hastalığın ileri dönemlerinde böbrek yetmezliği de gelişmektedir.

HACILARIMIZI KORUMALIYIZ;

Hac ta milyonlarca kişinin bir araya gelmesi, sıcaklık, gereken hijyen şartlarının sağlanamaması nedenleri ile hacılarımızın önemli bir bölümü çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalanmaktadırlar.

Bu yıl da ölümcül ebola virüsü süratle yayılmaktadır.

Hacılarımız, Btm NanoClearAG ile kıyafetini, ayakkabılarını, terliklerini, maskelerini, yatağını, kaldıkları odaların klima filtrelerine yapacağı spreyleme ile birçok hastalıktan ve ebola virüsünden korunabilirler.

Bilimsel araştırmalarda nano gümüşün ebola virüsünü de kısa sürede yok ettiği belirtilmektedir

Nanogümüş, bilinen mutasyona uğramış veya uğramamış 650 bakteriyi kısa sürede öldürdüğü ve yan etkisi olmadığı, içinde kimyasal, alkol bulunmadığı için pek çok araştırmada doğal antibiyotik olarak nitelendirilmektedir.

Çok küçük bir maliyetle hacılarımızı korumak, Tehlikeli hastalıkların Türkiye’ye girmesine ve salgın hale gelmesine meydan vermemek mümkündür.

Bulaşıcı Hastalıklar belirtiler ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmesi yerine, hastalığın oluşması, gelişmesi ve vücuda girmeden, salgın haline dönüşmeden engellenmesi şarttır. Bu yol insan sağlığı açısından her zaman hem daha kolay hem de daha ucuz bir yoldur.

 

Uzman Doktor SEMİH GÖKART
semih@nanoclearag.com